BG18bm2024

Za nami 21. edycja Tygodnia Bibliotek, która przebiegała pod hasłem „Biblioteka - miejsce na czasie”. Biblioteka, jako miejsce, które „idzie z duchem czasu”, nie ogranicza się wyłącznie do tradycyjnych książek, ale promuje różnorodność czytania tj. audiobooki, „czytaki”, czytanie interaktywne na monitorze, tablety, Legimi, PlayStation 5 oraz inne niestandardowe formy oparte na wirtualnej rzeczywistości.

Tym samym, pokazuje wyzwania stojące przed biblioteką i konieczność ciągłej adaptacji do zmieniających się potrzeb społecznych, uwzględniania nowych trendów, ale także eksperymentowania z innowacyjnymi formami przekazu wiedzy i kultury. Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu, wpisując się w hasło Tygodnia Bibliotek 2024, przygotowała zróżnicowane formy, bazujące m. in. na wszystkich dostępnych nowoczesnych narzędziach używanych podczas spotkań i zajęć. Oprócz tradycyjnych form – spotkań literacko-plastycznych, plastycznych, literacko-interaktywnych, edukacyjnych oraz głośnych czytań, które już na stałe wpisane są w plan bibliotecznych imprez, odbyły się oryginalne i nietypowe lekcje biblioteczne, które przeniosły uczestników w przeszłość, ukazując rozwój biblioteki na przestrzeni czasu. Udało się pokazać bibliotekę, jako miejsce, gdzie jest czas na pasje (warsztaty makramy z Moniką Urbaniak, warsztaty dla maluszków, które poprowadzi Małgorzata Wójtowicz), czas na naukę (lekcje edukacyjne i biblioteczne) oraz czas na zabawę (zabawy czytelnicze, zajęcia literackie i literacko-plastyczne). W wyjątkowej grze escaperoom, w której grali wespół w zespół uczniowie oraz przedstawiciele lokalnych mediów (Katarzyna Wierzbicka, Dorota Witas, Piotr Duma i Marcin Radzimowski), uczestnicy dowiedzieli się „Jak czas leci w bibliotece?”. Moderatorka i uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki, z okazji Tygodnia Bibliotek 2024, przygotowały coś wyjątkowego. Podczas spotkania odbyły literacką podróż do Omanu aby „ożywiać okładki książek, zatrzymane w orientalnym czasie”. Tematem wielu spotkań był właśnie czas oraz jego upływ. Podczas spotkania pt. „Z czasem na bakier” dzieci rozmawiały z panią psycholog Bożeną Kozieł o upływie czasu. Wzięły także udział w zabawie czytelniczej „Koło czasu – przenieś się z książką w inny czas”, dowiedziały się jak wyglądała „Bajka wczoraj i dziś” a także, co nieco o „Poezji wczoraj i dziś”. Poznały wiersze Marii Kozłowej, tarnobrzeskiej patronki roku 2024, oraz poetki i dziennikarki Doroty Kozioł. Przekonały się również – podczas pokazu filmów animowanych na przeźroczach – że „Bajka nigdy się nie starzeje”. Uczestnicy spotkań mieli również możliwość podróżowania z Brzechwą, Tuwimem oraz Mickiewiczem, którzy – jak się okazało – są zawsze „na czasie”. Dodatkowo, miłośnicy PS5 i bajki Smerfy, wzięli udział w wirtualnych, smerfowych zawodach i zawalczyli o wirtualny puchar. Dodatkowo, podczas trwającego dwa dni Kiermaszu Książki, można było wyszperać książkowe perełki, zarówno te wydane wiele lat temu, jak również nowsze publikacje.

Dziękujemy serdecznie wszystkim zaproszonym gościom oraz uczestnikom spotkań za aktywny udział w 21. Tygodniu Bibliotek. Mamy nadzieję, że przygotowane przez Bibliotekę Główną oraz wszystkie filie biblioteczne zajęcia usatysfakcjonowały nawet najbardziej wymagających użytkowników i udało się potwierdzić, że biblioteka rzeczywiście jest „miejscem na czasie”. Miejscem, w którym można rozwijać swoje pasje, poszerzać wiedzę, korzystać z nowoczesnych narzędzi, a nade wszystko, że jest to ważne i przyjazne miejsce spotkań, gdzie pożytecznie i miło płynie czas.