F13mmmmW kwietniu książka obchodzi swoje święto dwukrotnie. Na początku miesiąca, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena, czyli 2 kwietnia, przypada Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, ustanowiony przez IBBY, aby promować wartościową literaturę i grafikę dla młodych odbiorców. 23 kwietnia natomiast, UNESCO organizuje Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Święta te stały się wspaniałym pretekstem aby przypomnieć najmłodszym, jak niezwykły, ciekawy i magiczny jest świat książek. Niewątpliwie przekonały się o tym grupy przedszkolaków odwiedzające Oddział dla dzieci i młodzieży Biblioteki Głównej, które wsłuchiwały się w piękną i wzruszającą baśń H. CH. Andersena - „Ołowiany żołnierzyk”. Dzieci odwiedzające Filię nr 1 na os. Serbinów wysłuchały książki z serii „Kicia Kocia” oraz „Poszukiwany! Tajemniczy złodziej książek”. Z chęcią obejrzały też inne bajeczki z księgozbioru oddziału oraz stworzyły, z pokolorowanych literek, własną autorską „książeczkę”. Z kolei, przedszkolaki, które zawitały do Filii nr 2 na os. Siarkowiec, zapoznały się z historią obchodzonego święta, budową książki, etapami jej powstawania oraz wspólnie stworzyły tablicę z zasadami korzystania z książek. Wysłuchały również listu skierowanego do wszystkich dzieci, napisanego przez Eiko Kadono, wybitną japońską autorkę i laureatkę nagrody HC Andersen Award 2018 za twórczość pisarską. Autorka listu w piękny sposób zachęca do sięgnięcia po książkę, zaczynając od słów: „Opowieści podróżują, unosząc się na skrzydłach…”. W nawiązaniu do nich uczestnicy spotkania poznali treść książki Iwony Pietrzak- Płachty „Wypożyczalnia skrzydeł”, która również w niezwykły sposób zachęca do czytania. Maluchy wysłuchały też baśni H. Ch. Andersena „Pięć ziarenek grochu” oraz, w oparciu o jej tekst, pomyślnie rozwiązały test literacki. Dzięki bibliotekarce z Filii nr 6 na os. Sobów, gdzie książka także obchodziła swoje święto, dzieci z okolicznego przedszkola dowiedziały się wielu faktów i ciekawostek na jej temat. Z dużym zainteresowaniem obejrzały całą rozmaitość książek, które różnią się zarówno formą jak i spełnianymi wobec czytelnika zadaniami - komiksy, książki 3D, popularnonaukowe, podróżnicze, historyczne, do nauki języków obcych, do nauki czytania oraz wiele innych. Na zakończenie dzieci wykonały ilustracje do wymyślonych samodzielnie bajek. Filia nr 8, na os. Przywiśle, także gościła małych czytelników, z sąsiadującego z biblioteką przedszkola, którzy dowiedzieli się jak funkcjonuje biblioteka, jak podzielony jest księgozbiór dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych, i co należy zrobić aby zostać jej czytelnikiem.

Wszystkie wizyty w bibliotekach sprawiły dzieciom wiele radości, jednocześnie przypominając im, jak miło można spędzić czas w bibliotece, gdzie czekają na nich ukryte w książkach - niezliczone opowieści i wspaniałe przygody.