dkk majm

15 maja 2024 r. w Filii nr 1 na Serbinowie odbyło się spotkanie DKK, poświęcone książce pt. ,,Nocny prom do Tangeru”. Kevin Barry jest pisarzem irlandzkim, utytułowanym sześcioma nagrodami literackimi. Powieść tytułowa znalazła się na liście nominacji do nagrody Bookera. Bohaterów powieści - Maurice Hearne’a i Charliego Redmonda poznajemy czekających w budynku portu w znajdującym się na południu Hiszpanii miasteczku – Algeciras.

Autor melancholijnie przybliża nam losy mężczyzn. Swym oszczędnym stylem ukazuje esencję życia dwóch podstarzałych irlandzkich gangsterów. To czytelnicy rozstrzygają, czy przyjaźń i miłość cokolwiek znaczą, czy cel uświęca wszystkie środki, czy w tym szaleństwie jest metoda, a także ile we współczesnym świecie znaczy wybaczenie. Bohaterowie nie wiedzą dokładnie, kiedy córka jednego z nich przybędzie, wiedzą jednak, że odbędzie się to w przeciągu najbliższych dwudziestu czterech godzin. Mają więc czas, aby porozmawiać, nie tylko z sobą, ale i z osobami, które mogą wiedzieć, gdzie jest Dilly.

Powieściowy klimat pasuje konwencją do sztuki Samuela Becketta ,,Czekając na Godota”, bo czujemy intuicyjnie, że w samym oczekiwaniu jest coś, co nadaje sens działaniom bohaterów- czy jest to prom do Maroka, czy córka jednego z nich, czy też  coś, co pozwoli im uwierzyć w jakikolwiek sens ich życia. Klubowiczów skłoniły do refleksji dialogi tej ,,męskiej” i ,,nie cukrowanej” powieści. Mówi ona językiem świata mężczyzn. Opowiada o przeżywaniu, męskim cierpieniu i bólu, zdradzie, ale też o dużych pieniądzach i narkobiznesie, melinach, ludzkim upadku i braku miłości; prezentuje męski punkt widzenia. Może dlatego konieczny, by oddać w pełni niedolę bohaterów, był tu taki właśnie brutalny język i uliczna narracja oraz wymowne sceny - smażone wróble Karimy.

Czego żałują bohaterowie? Czy ich losy są przesądzone? A może mroczną gawędę snuje jeden mężczyzna o rozdwojonej jaźni? Na te pytania i inne Klubowicze starali się znaleźć odpowiedzi.

dkk maj